Nad témou bakalárskej práce rozmýšľajte už pri nástupe na vysokú školu

Nejeden študent v prvom ročníku na vysokej škole si myslí, že s výberom témy bakalárskej práce má ešte čas. Opak je pravdou, čím skôr si vyberiete, tým menej starostí budete mať. Vyučujúci jednotlivé témy zverejňujú na začiatku letného semestra druhého ročníka, avšak tí, ktorí chcú, si môžu už skôr zvoliť vlastnú tému. 

Šťastie praje pripraveným

Pravdepodobne ste sa prihlásili na odbor, ktorý vás zaujíma a nenavštevujete ho „len aby bolo” a teda z nutnosti. Z toho dôvodu je už v prvom ročníku vhodné, aby ste začali uvažovať nad tým, ako má vyzerať bakalárska práca a čo potrebujete k tomu, aby ste ju úspešne napísali. S výberom témy ide ruka v ruke výber školiteľa a hľadanie vhodných knižných i online zdrojov

Ako si vybrať tému?

Ako sme už spomenuli, máte dve možnosti. Buď počkáte do polovice druhého ročníka vyberiete si tému zo zoznamu, ktorý zverejňujú pedagógovia, alebo tému navrhnete sami. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, existuje niekoľko faktorov, podľa ktorých vyberať. Prvým je váš vzťah k danému vyučujúcemu a zhodnotenie toho, ako pristupuje k výučbe, k študentom a či preferuje individuálny prístup, alebo berie študentov ako na bežiacom páse. 

Druhá možnosť je vybrať si podľa toho, ktoré predmety a témy sú vám najbližšie a viete sa v nich orientovať. Treba si však dať pozor na to, aby ste si vyhliadnutú tému stihli včas „uchmatnúť”, pretože o tie najlepšie je vždy najväčší boj a pri návale zvykne padnúť celý online školský systém. Alebo témy sa rýchlo rozchytajú a vám sa môže ujsť téma, ktorá vám nesadne. Aj na toto však existuje riešenie. Viacerí pedagógovia majú témy navrhnuté už skôr, takže ak vám je niektorý sympatický a vyučuje váš obľúbený predmet,  vopred si uňho rezervujte miesto a tému.

Ak máte vymyslených niekoľko vlastných potenciálnych tém, do určitého termínu môžete osloviť vyhliadnutého pedagóga a opýtať sa ho, či by bol ochotný stať sa vaším školiteľom. Každá vysoká škola a fakulta má svoje pravidlá, preto si ich preštudujte v sekcii Záverečné práce, ktorú by ste mali nájsť na webovej stránke vašej školy. 

Na čo si treba dať pozor?

Aj keď už máte vyhliadnutého školiteľa a približný návrh témy, zďaleka nemusíte mať vyhraté, preto si položte nasledujúce otázky:

Mám dostatok zdrojov?

Práca so zdrojmi je kľúčová pri písaní akejkoľvek práce. Vopred si zistite, aké zdroje máte k dispozícii či už v školskej knižnici, online archíve, na internete alebo vo verejne dostupných knižniciach, kníhkupectvách či antikvariátoch. Kvôli pandemickej situácii malo množstvo študentov problémy dostať sa k potrebnej literatúre. Vždy je dobré mať v zálohe viac zdrojov.

Nie je moja téma príliš jednoduchá alebo naopak zložitá?

Aj v tomto bode opäť prízvukujeme, že včasný výber témy vám ušetrí veľa času, stresu a energie. Pátrajte po informáciách o tom, ako sa píše bakalárska práca, akej štruktúry sa musíte držať a takisto majte jasno v minimálnom a maximálnom rozsahu strán.

Mám k dispozícii praktické dáta?

Veľa bakalárskych prác sa nezaobíde bez výskumu, ktorý je súčasťou praktickej časti. Či už sa rozhodnete pre dotazník alebo spoluprácu s nejakou spoločnosťou/jednotlivcom, uistite sa, že máte dostatok pravdivých a relevantných dát. 

Pokiaľ potrebujete s bakalárskou prácou pomôcť, obráťte sa na nás a my vám poskytneme kvalitné podklady na mieru.