Ako sa vysporiadať s rušivými podnetmi pri písaní záverečnej práce?

Povedzme si na rovinu, záverečná práca je doslova boj. Aj keď sa zamknete vo svojej internátnej izbe, stále sa nájde niekoľko rušičov, ktoré vás dokážu odkloniť od cieľa. Vrtkavá myseľ si vždy nájde niečo, na čo sa môže zamerať. V hlave vám kolujú myšlienky o práci, partnerovi, rodinných problémoch a práca stojí. Ako si s tým poradiť?

Niektoré z týchto myšlienok môžu byť také vtieravé, že vás prinútia vstať od stola a naozaj ich začať riešiť. Začnete googliť a hľadať riešenie na svoj problém s vierou, že to bude len desať minút, no nakoniec sa z toho stane hodina scrollovania. Čas uteká neúprosnou rýchlosťou, preto ho treba využívať čo najviac efektívne. 

Najhoršie na rozptyľovaní je to, že vás neoberá len o čas, ale aj o mentálnu energiu. Prokrastinácia je jednoducho problém, s ktorým sa v súčasnosti potýka nemalé percento študentov (ale aj pracujúcich ľudí). 

Ak sa nezameriate na to, ako čo najlepšie narábať s časom a úlohami, ktoré stoja pred vami, onedlho vás to pohltí až po uši. Myseľ si vždy nájde cestičku, po ktorej sa vydá a zablúdi.

Vašou úlohou je toto

Po prvé, musíte si vyhradiť čas, v ktorom sa budete venovať len písaniu a ničomu inému. Berte to ako záväzok a pokojne si ho napíšte na papier a nalepte niekde, kde ho budete mať na očiach. S týmto bodom veľa študentov bojuje. Myslia si, že nemajú časovú kapacitu na to, aby sa o všetko postarali a ešte si aj našli čas na písanie záverečnej práce. 

Ak by sme sa ale pozreli na ich skutočné rozvrhnutie denných aktivít (potrebných aj zbytočných), našlo by sa niekoľko hodín, ktoré sa dajú dobre využiť. Druhým krokom je vopred pripraviť myseľ na to, aby sa nerozptyľovala. Poďme teda na to. 

Urobte všetko, čo je vo vašich silách, ale zahoďte ružové okuliare

Nikto nie je schopný odstrániť všetky rušivé elementy, no dobrou správou je, že každý môže podniknúť kroky na ich minimalizovanie. Ak ste napríklad v práci a popri nej chcete napísať pár riadkov, no nemôžete sa koncentrovať, akceptujte to a nelámte si s tým hlavu. Nebojujte s tým, na čo nemáte. Na písanie bakalárky alebo diplomovky si nájdite iný čas a miesto. 

Na to, aby ste nejakým spôsobom pokročili, nemusíte tri hodiny bojovať s tým, čo vás vyrušuje. Radšej si nájdete polhodinu, ktorú využijete na sto percent. Možno to bude pre vás znamenať, aby ste ráno vstali skôr alebo si odopreli film v kine s kamarátmi. 

Poznačte si, ktoré myšlienky vás najviac vyrušujú

Každý máme v mysli veci, ktoré nás vedia poriadne pohrýzť. Ako nakladáte s dotieravými myšlienkami, ktoré vás nabádajú kompletne vyluxovať byt alebo si prezerať vtipné obrázky na internete? V momente, kedy pred vami stojí teoretická časť bakalárskej práce, je príjemnejšie pozerať aj do holej steny, však? 

Nebráňte svojim myšlienkam, proste ich vyhoďte z hlavy. Urobte to tak, že si ich zapíšete do poznámok. Potom sa vráťte späť k práci a pri ďalšej myšlienke spravte to isté. Postupne ich vyhadzujte ako nepotrebné papieriky. 

Obmedzte čas na písanie záverečnej práce

Limity, limity a ešte raz limity. Bez nich by ste sa neposunuli vpred. Potrebujeme ich všetci. Dajme tomu, že celý týždeň máte plný a poviete si, že bakalárku budete písať v sobotu. Zrazu príde sobota a vy si o 22:30 uvedomíte, že ste vlastne nenapísali ani čiarku. 

Ak nemáte konkrétne ciele, nečakajte úspech. Namiesto všeobecného „napíšem niečo v sobotu” si určte napríklad „v sobotu spracujem dotazník” alebo „budem písať 20 minút”. To už je jasnejší cieľ, o ktorý sa dá oprieť. Krok za krokom a máte to. 

Oddeľte písanie od čítania

Veľa študentov sa okráda o čas tým, že majú tendenciu veľa čítať, čo napísali a kontrolovať po sebe aj tie najmenšie chyby. Tento prístup nie je správny, pretože po dvoch hodinách zistia, že napísali päť riadkov. Kvôli obrovskému množstvu informácií môže byť náročné niečo napísať. 

Čo ak by vám ušli nejaké informácie? Poradíme vám, tieto dve činnosti by ste mali od seba oddeliť. Najskôr píšte veci, ktoré už máte v hlave (alebo v študijných materiáloch), spravte si brainstorming a potom sa od neho môžete odvíjať, doupraviť určité myšlienky z odbornej literatúry a podobne. Jednoducho tieto činnosti nemiešajte, nie je to efektívne. 

Posledná rada je – stop perfekcionizmu

Prokrastinácia a perfekcionizmus – to sú dve strany jednej a tej istej mince. Ako sme spomenuli v bode vyššie, vyhradenie času na písanie záverečnej práce vám môže pomôcť sústrediť sa. Čo robíte, keď vám zazvoní časomiera? Môžete mať nutkanie skontrolovať e-maily, ale skúste tomu odolať.

Tiež bude dobré, ak sa vzdialite od počítača a pracovného stola, aby ste mohli rozvíjať svoju kreativitu. Najlepšie nápady zvyknú prichádzať v sprche, na prechádzke, pri varení večere. Ak sa zaseknete pri prepisovaní odseku alebo vás trápia metódy písania záverečnej práce, jediný spôsob, ako prekročiť tento kameň úrazu, je získať od neho odstup.

Potrebujete pomôcť s písaním záverečnej práce? Prezrite si ponuku našich služieb a neváhajte sa nám ozvať! 🙂