Gramatika a štylistika je pre vás veľkou neznámou? Obráťte sa na profesionálov

Konečne ste na konci! Po dlhých týždňoch či mesiacov písania záverečnej práce, skúmania zdrojov, nekonečných porád s vašim školiteľom, zbierania odpovedí do dotazníka ste si vydýchli. Alebo nie? Veruže nie. Teraz je na rade to, z čoho majú mnohí hrôzu – pravopis a gramatika. 

Nielen na obsahu, ale aj na forme si dajte záležať

Po odbornej stránke môže byť vaša záverečná práca skutočne kvalitným a hodnotným dielom. No ak vám robí problém písanie i/y, čiarok, skloňovanie a štylistika slovenského jazyka, jej hodnota celkový dojem ide rapídne dole. Dajte si okrem obsahových záležitostí záležať aj na formálnej stránke, máte vyhraté. 

Zrozumiteľná a zároveň odborná

Nepodceňujte teda jej pozornú kontrolu a prečítajte si ju viackrát. Myslite na to, že bakalárska alebo diplomová práca je smerovaná odbornej verejnosti, nie vašim známym, a preto treba použiť náučný štýl. Ten sa vyznačuje odbornosťou, presnosťou, jasnosťou a nemôžu v ňom chýbať fakty a odvolávanie sa na zdroje. Vyvarujte sa príliš dlhým súvetiam, pretože čitateľ sa tak môže v práci rýchlo stratiť a zabudne, čo mu chcete povedať. Striedajte dlhé a krátke vety, aby bol text „vzdušný” a logický. 

Oslovte jazykového korektora

Často sa stáva, že študent si po sebe prečíta prácu aj niekoľkokrát, no napriek tomu prehliadne množstvo chýb. Čím viac očí si text prečíta, tým viac chýb môžete vychytať a opraviť. Pokiaľ máte známu, ktorá študuje slovenský jazyk a neunikne jej ani tá najnepatrnejšia chybička, požiadajte ju o pomoc a nezabudnite sa jej odmeniť obľúbenou čokoládou alebo pozvaním na kávu. 🙂

Ak nemáte nikoho podobného vo svojom okolí, môžete využiť služby profesionálnych jazykových korektorov, ktorí sa na prácu pozerajú odbornými a nezaujatými očami. Vychytajú všetky preklepy, chýbajúce čiarky, bodky, nesprávne napísané úvodzovky, nespisovné alebo slangové výrazy a nevhodný slovosled. 

Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek zanedbanie z vašej strany vám môže pri obhajobe uškodiť. Laxný prístup sa nevypláca. Člen z komisie si náhodou otvorí stranu, kde ste prehliadli do očí bijúcu hrúbku a hneď vás bude konfrontovať. 

Strávili ste nad tým veľa času, preto sa ku koncu nevzdávajte a odovzdajte im do rúk uhladený, profesionálny a hodnotný text. Držíme vám palce, ak vás to ešte čaká a keby ste potrebovali pomôcť s úpravami, obráťte sa na mytonapiseme.sk.