Metóda Pomodoro – ako efektívne pracovať s časom?

V súčasnej dobe nie je neobvyklé, že efektivita práce študentov upadá. Niet sa čomu čudovať, keď sme dennodenne obklopení rušivými elementmi a závislosťou na sociálnych sieťach a nových správach. Za normálny sa považuje aj multitasking, ktorý však negatívne ovplyvňuje produktivitu. Existuje veľa spôsobov, ako efektívne pracovať s časom a nevyhorieť z prepracovanosti

Čo je to metóda Pomodoro?

Metóda Pomodoro sa čoraz viac používa v pracovnej sfére, pretože ide o účinnú techniku time manažmentu. Správny time manažment je nevyhnutný aj pri štúdiu, či písaní záverečnej práce, keďže bez poriadku vzniká chaos, prokrastinácia, napätie a stres.  

Tisíce študentov si riadi svoj čas na štúdium pomocou metódy Pomodoro, ktorú vytvoril Francesco Cirillo v roku 1999. Dokonca jej venoval 130 stranovú knihu, v ktorej podrobne popisuje, ako to funguje. My sa tým nebudeme zaoberať celkom do hĺbky, ale vyzdvihneme základné body a postup, ako to celé funguje. 

Táto technika je skvelá v tom, že študentom pomáha efektívne rozdeliť úlohy a čas. Cirilo ju nazval Pomodoro, pretože sa inšpiroval kuchynským časovačom v tvare paradajky, ktorý používal, keď bol vysokoškolský študent a potreboval sa držať plánu bez zlyhania. Cieľom tejto metódy je rozdeliť čas dňa na pracovné intervaly a krátke prestávky. Veľa študentov pracuje pod tlakom, nárazovo aj niekoľko hodín bez oddychu a potom sú vyčerpaní. Prestávky sa neoplatí podceňovať, ale tiež ich treba jasne časovo vymedziť, aby ste neprepadli do hodinového ničnerobenia. 

Ako to funguje v praxi?

  1. Dôležité je stanoviť si cieľ a orientačne odhadnúť, za aký čas by ste cieľ mohli dosiahnuť. Príkladom môže byť napísanie dvoch kapitol, ale taktiež viacero úloh, ktoré potrebujete stihnúť. Napíšte si ich na zoznam. Potom je dôležité rozdeliť prácu na jednotlivé pomodorá.
  2. Nastavte časovač na 25 minút a plne sa sústreďte na JEDNU úlohu. Neskáčte od jednej k druhej, nie je to efektívne. 
  3. Minimalizujte rozptýlenie. Ideálne je vypnúť si na telefóne notifikácie, stíšiť zvonenie, vypnúť televíziu a odstrániť zo študijného priestoru všetko, čo vás môže vyrušovať.
  4. Ak vás predsa niečo vyruší, zapíšte si to na papier, zíde sa vám to na neskôr.
  5. Po uplynutí 25 minút je čas na krátku 5-10 minútovú prestávku. Využite ju na občerstvenie, upokojujúce dychové cvičenie, krátky strečing alebo niečo relaxačné. 
  6. Keď skončí prestávka, znova nastavte časovač na 25 minút a pokračujte. 
  7. Približne po 4-5 kolách pomodora si urobte dlhšiu polhodinovú prestávku. 

Prečo je metóda Pomodoro účinná?

Nie je za tým žiadna záhada. Najlepšie sa učíme a pracujeme pri plnej koncentrácii. Dlhodobo to ale nie je udržateľné, preto sú dôležité prestávky, aby sa nepreťažil mozog. Ten za tento krátky čas stihne načerpať sily na ďalšie kolá. Výhodou je aj to, že ak túto techniku zaradíte do svojho života, vytvoríte si zdravý návyk a efektívny systém práce/štúdia, pričom sa vám zlepší sústredenosť a pozornosť.