Prokrastinácia počas písania bakalárskej práce

Študentský život je krásny, ale aj trpký, čo väčšinou študenti pochopia až pri písaní bakalárskej práce, kedy si mnohí z nich siahnu na dno síl. Predsa len, kvalitnú bakalársku prácu nemožno len tak odfláknuť, je potrebné nad ňou stráviť veľa času. Hovorí sa, že čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra. Bohužiaľ, v dnešnej dobe, keď sme všetci obklopení rušivými elementmi, ako sú napríklad sociálne siete, je náročné udržať koncentráciu a konzistentne pracovať.

Čo je to prokrastinácia

Ide o zlozvyk, kedy robíte všetko možné, len sa nesústredíte na bakalársku v prácu. V praxi to môže vyzerať tak, že si zapnete PC, otvoríte Word a začnete sa prebíjať rôznymi publikáciami, z ktorých máte čerpať informácie. Zrazu vám príde upozornenie z Instagramu a vy neodoláte a skontrolujete ho. 

Avšak neskončí to len pri tom, nasledujúcu hodinu strávite nezmyselným scrollovaním a úplne zabudnete, že máte pred sebou dôležitú úlohu. Následne je pre vás náročné nasmerovať pozornosť späť na bakalárku, a to je problém, pretože vám uteká drahocenný čas. Prokrastinácia bráni ľuďom plniť si sny, pracovať na projektoch, dotiahnuť veci do konca. 

Prečo prokrastinujeme?

Existuje veľa dôvodov, medzi ktoré patrí napríklad slabá sebadôvera. Študent môže mať pocit, že je na tak dôležitú a obsiahlu úlohu prikrátky. Absolventi majú veľa strachov, ktoré zahŕňajú obavy z nedostatočného výkonu či nesplnenia očakávaní. Týmito pochybnosťami si prešiel asi každý študent. Dôvodom otáľania je aj podceňovanie dĺžky času, ktorý je potrebný na vypracovanie jednotlivých častí v bakalárskej práci. Inými slovami – máme vo zvyku nechávať si všetko na poslednú chvíľu alebo čakať na „ten správny čas”, kedy sa budeme cítiť psychicky pripravení. Takto to ale nefunguje, motivácia nepríde sama od seba. Písanie je zručnosť, ktorá vyžaduje každodennú prax i keď do toho musíte tlačiť. 

Kedy vyhľadať psychológa?

Ak máte pocit, že vás prokrastinácia brzdí a nedokážete vykonávať bežné činnosti alebo od nich neustále v mysli odbiehate, môžete sa obrátiť na psychológa. Tento fenomén je bežný u ľudí, ktorí trpia obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD). Tá je často spájaná s nezdravým perfekcionizmom, a to môže byť ďalší dôvod vašej prokrastinácie. 

Perfekcionizmus zvykne študentov paralyzovať, keď majú strach z robenia chýb a príliš si zakladajú na dokonalosti. Dokončenie bakalárskej práce môžu teda považovať za nedosiahnuteľnú métu. Návšteva psychológa pri prokrastinácii je určite opodstatnená a pomôže vám. 

Ako si môžete pomôcť sami?

  • nastavte si priority a držte sa ich
  • zbavte sa rušivých elementov – upracte si stôl, nastavte si letový režim, vypnite televíziu, hudbu,…
  • rozdeľte si prácu na čiastkové úlohy a stanovte si deadliny
  • pracujte vtedy, keď ste bdelí, choďte spať skôr
  • pite dostatok tekutín a jedzte zdravé jedlo, ktoré vám dodá energiu
  • vytvorte si so spolužiakmi podpornú skupinu, v ktorej sa budete navzájom motivovať
  • stiahnite si aplikácie na zvýšenie produktivity (Pomotodo, TickTick, Productivity)
  • nezabudnite na malé prestávky

Ak potrebujete pomoc s prípravou podkladov, rešeršom, úpravou a korekciou textu či analýzou, môžete sa na nás obrátiť