5 tipov, ako predísť syndrómu vyhorenia z písania záverečnej práce

Písanie záverečnej práce nie je nikdy prechádzka ružovou záhradou. Stojí to tak veľa času, trpezlivosti, hľadania správnych zdrojov, opráv a sebazaprenia, že študenti majú pocit, ako by to nikdy nemalo skončiť. Niektorí si to často nechávajú na poslednú chvíľu, čo vôbec neodporúčame, keďže preťaženosť môže viesť k syndrómu vyhorenia.

Pochopiteľne ide o náročnú úlohu, ale nedovoľte, aby vás písanie záverečnej práce zastavilo. V tomto článku sa dozviete o tipoch, ako predísť syndrómu vyhorenia. Aplikujte ich do praxe a pôjde vám to oveľa jednoduchšie. Ak máte pocit, že na to nemáte a nie ste hodní titulu, hneď vás vyvedieme z omylu. Chyba nie je vo vás, ale vo vašom systéme a plánovaní

Príznaky vyhorenia

Ľudia si často zamieňajú syndróm vyhorenia so stresom. V skutočnosti ide o dve rozdielne veci. Pri prežívaní stresu sú ľudia angažovaní do práce, kdežto pre syndróm vyhorenia sú typické:

  • zmeny v spánkovom cykle a jedálničku
  • apatia
  • nezáujem o akúkoľvek činnosť
  • chronická únava a vyčerpanie
  • strata motivácie
  • frustrácia a pocit bezmocnosti
  • poruchy koncentrácie a prokrastinácia
  • znížený pracovný výkon
  • nervozita
  • izolácia a strata potreby socializácie

Dalo by sa povedať, že vyhorenému človeku je takpovediac „všetko jedno”. Z jeho úst môžu ísť vety ako: Kašlem na to, aj tak za to nestojím. Určite to nestihnem odovzdať, mám toho plné zuby.” Pokiaľ ste sa našli v týchto vetách a nejde o krátkodobý stav, je čas zmeniť prístup. Hoci existuje niekoľko príčin vyhorenia, výskumy definujú minimálne päť vecí, ktoré môžete ako jednotlivec urobiť.

  1. Vopred si stanovte hranice a vyhnite sa pracovnému preťaženiu

Mnoho študentov podceňuje prípravu a na písanie práce sa vrhnú bez vopred vypracovaného plánu/rozvrhu dňa. Zhodnoťte, na aké činnosti smeruje Vaša pozornosť a zapíšte si ich do denníka. Na základe toho si dokážete určiť hranice a vlastné očakávania.

  1. Prioritizácia

Keď si jasne zadefinujete priority, bude pre vás jednoduchšie pracovať. Isteže prídu pokušenia ako pozvanie do kina, na kávu či párty s priateľmi. No ak si určíte priority, tieto činnosti budú pre vás stratou častu aspoň minimálne dovtedy, kým nebudete mať na ne voľný čas.

  1. Zabudnite na perfekcionizmus

Snaha byť dokonalými sa nevypláca. Zo začiatku môžete cítiť vlnu motivácie a odhodlania, avšak keď budete na seba veľmi tlačiť a hľadať vo všetkom chyby, môže to skončiť prokrastináciou. Ak nemáte v niečom istotu, oslovte školiteľa a požiadajte ho o spätnú väzbu. Nerobte si prácu navyše prehnaným analyzovaním, on vás navedie.

  1. Urobte si čas na oddych

Každý deň popri škole si urobte chvíľku pre seba. K práci bezpochyby patrí aj oddych, rozhodne ho nezanedbajte. Je na vás, akú činnosť zvolíte – cvičenie, meditáciu, prechádzku, varenie, počúvanie hudby. Každý má niečo, pri čom dokáže vypnúť hlasnú myseľ.

  1. Dajte si pauzu od sociálnych sietí

Nie úplne. Je samozrejmé, že prostredníctvom sociálnych sietí riešite záležitosti spojené so štúdiom. Väčšinou to ale dopadne tak, že človek začne scrollovať na Instagrame, sledovať videá, kontrolovať e-maily a nakoniec stratí hodinu času. Aj na toto si spravte čas, ale nevyrušujte sa počas práce. 

Veríme, že vám tieto tipy pomôžu a záverečná práca sa vám úspešne vydarí!