4 najbežnejšie chyby, ktorých sa študenti dopúšťajú pri písaní bakalárky

Písanie bakalárskej práce patrí medzi menej obľúbené činnosti, ktoré patria k štúdiu na vysokej škole. Bohužiaľ, aj keby ste chceli, nedá sa jej vyhnúť. Je to povinná jazda každého budúceho bakalára. Ako nepohorieť a úspešne pokračovať na magisterské štúdium? Vyvarujte sa nasledujúcim chybám a úspech bude na dosah! 

Písanie práce bez systému

Ak má byť akákoľvek záverečná práca kvalitná, študenti si musia najskôr vytvoriť systém, ako budú pri jej písaní postupovať. Nestačí len vhupnúť do deja, začať niečo vymýšľať na danú tému a bez rozmyslu preskakovať z jedného zdroja na druhý. Všetko má svoju postupnosť. 

Na prvom mieste by malo byť pozorné naštudovanie zdrojov, aby ste vedeli, aké informácie sa v ktorej publikácii nachádzajú. Ďalej odporúčame spraviť si osnovu s kľúčovými bodmi, o ktorých budete písať. Netreba zabúdať ani na komunikáciu so školiteľom. Jednoducho si dajte záležať na postupe a poriadku. 

NEkomunikácia so školiteľom

Mať dobrého školiteľa je na nezaplatenie. Už sme to spomenuli v inom článku, no školiteľa by ste si mali v ideálnom prípade hľadať ešte pred výberom témy. Vyhnite sa takým, s ktorými majú študenti z vyšších ročníkov negatívne skúsenosti a nechajte si poradiť

Okrem toho s vaším školiteľom pravidelne komunikujte. Pred písaním si spoločne sadnite a pripravte osnovu, podľa ktorej budete pri písaní postupovať. Vďaka odborným radám bude bakalárska práca kvalitnejšia a ušetríte veľa času, ktorý by ste kvôli nekomunikácii investovali do prepisovania jednotlivých kapitol.

Odbočenie od témy

Tento problém sa netýka len samotného písania bakalárskej práce. Niektorí študenti majú aj pri ústnych odpovediach či písomných prácach zlozvyk odbiehať od témy a zamotať sa na inej myšlienke. Dajte si na to pozor. Taktiež sa nesnažte vyplniť miesto argumentáciami, ktoré boli už viackrát spomenuté. Akurát tak sa môže znížiť hodnotenie.

Odkladanie povinností a zlý time manažment

Prokrastinácia je vrahom každého nádejného úspešného projektu. Poviete si: Ešte mám čas, idem robiť niečo iné.” A tak odkladáte a odkladáte, až sa preberiete v momente, keď sa termín odovzdania balakárky blíži nezadržateľnou rýchlosťou. Treba si uvedomiť, že okrem napísania záverečnej práce vás ešte čaká tlač, viazanie, príprava prezentácie k obhajobe a sumarizácia podkladov. Všetkým študentom odporúčame vytvoriť si časový harmonogram, zapísať dôležité termíny a stanoviť deadliny na dokončenie jednotlivých kapitol, gramatickú a štylistickú korektúru a podobne. Aby ste sa na poslednú chvíľu nemuseli stresovať. 

Potrebujete pomôcť s podkladmi k vašej bakalárskej práci? Obráťte sa na náš tím profesionálov a vyplňte nezáväznú objednávku