Niekoľko skvelých tipov pre vysokoškolákov, ako efektívne využiť vianočné prázdniny

Vianočné prázdniny sú skvelou príležitosťou na oddych od vysoškolských povinností. Na druhej strane ide o ideálny čas na prehodnotenie seba samého, svojich cieľov a samozrejme, na zábavu. Bohužiaľ, veľa študentov počas vianočných prázdnin myslí len na to posledné. A na začiatku letného semestra nevedia, čo skôr. Ako toto obdobie využiť efektívne a zároveň si dobiť baterky”?

Písanie prác ide počas sviatkov na druhú koľaj. A my nenamietame. Odporúčame vám, aby ste si oddýchli. Neprehliadnite však príležitosť osobného rozvoja, nech už to zoberiete z akéhokoľvek konca. Ukážeme vám praktické spôsoby, ako na to! 

1. Strávte kvalitný čas so svojou rodinou a blízkymi

Vysoká škola vám odkrojí veľa času, najmä ak je vaším snom získať motivačné štipendium či výborné známky. Je to pochopiteľné, keďže si chcete po skončení štúdia nájsť dobrú prácu. Nezabúdajte však na váš osobný život. Naozaj sa 23. 12. nemusíte zaoberať tým, čo je to metodika písania záverečných prác. Sme si istí, že to počká. 

Vianočné prázdniny môžete využiť na kompenzáciu strateného času s rodinou. Zdá sa to ako zbytočná rada, no mnohí na to zabúdajú. Vianoce sú o jedinečnej atmosfére, ktorú iste radi strávite spoločnými aktivitami. Tu je niekoľko z nich na inšpiráciu:

  • zájdite na spoločný wellness,
  • upečte vaše obľúbené zákusky, 
  • zarezervujte si chatu na Silvestra, 
  • naplánujte si filmový/seriálový maratón,
  • navštívite rodinu, ktorá býva ďaleko.

2. Nájdite si čas na štúdium

Ak ste si hneď na prvý týždeň po skončení vianočných prázdnin naplánovali skúšku za skúškou, doprajte si počas dní voľna nielen zábavu, ale aj štúdium. To isté platí, pokiaľ vás v blízkej dobe čaká odovzdávanie seminárnych prác. Ak ste ešte nezačali, odporúčame si urobiť rešerš literatúry či osnovu. Taktiež vám prinášame niekoľko tipov, ako stíhať relaxovať i venovať sa škole:

Študujte v skorých ranných hodinách

Nie je na škodu privstať si. Ak ste zvyknutí na skoré vstávanie, toto pre vás nebude problém. Už len sa premôcť otvoriť študijné materiály – Ráno je na to vhodný čas. Keďže všade je ticho, pomôže vám to s produktivitou a efektivitou. Menšou nevýhodou je, že budete musieť ísť skôr spať, aby ste ráno boli svieži. Ale v dospelosti, keď sú povinnosti a zodpovednosť na každom kroku, treba obetovať kus zo svojho komfortu. 

Ďalším dobrým dôvodom, prečo sa v skorých ranných hodinách venovať škole je, že počas dňa budete mať zrejme naplánované rodinné aktivity či výlet. Nebudete snáď trhať partiu. 🙂 

Doprajte si prestávky a zbavte sa stresu

Schopnosť moderného človeka udržať si pozornosť je pomerne krátka. Pre dobrú produktivitu je nevyhnutné, aby ste si počas štúdia robili pravidelné prestávky. Nepriateľom produktivity je stres. Jedným zo spôsobov, ako sa ho zbaviť, je venovať sa koníčku, ktorý vás napĺňa a pri ktorom sa uvoľníte. Môžete maľovať, cvičiť jogu, pliesť alebo ísť na prechádzku so psom. 

Vyhnite sa rozptýleniu a naučte sa spravovať svoj čas

Počas vianočných sviatkov sa toho deje naozaj veľa a možno budete mať potrebu robiť milión vecí naraz. Áno, zaslúžite si prestávku, ale uistite sa, že neprokrastinujete. Vysoká škola netrvá večne, takže je dobré vyhradiť si na ňu čas. Radšej sa teraz sústreďte na získanie dobrých známok či napísanie kvalitnej záverečnej práce. Vaše budúce ja sa vám neskôr poďakuje. 

Snažte sa vyhnúť rozptyľovaniu, stanovujte si ciele, ale nezabudnite sa aj baviť. Tieto študijné tipy pre vysokoškolákov vám môžu pomôcť zložiť skúšky a taktiež stráviť kvalitný čas s rodinou a priateľmi.

Ak potrebujete pomôcť so záverečnou prácou a rešerš bakalárskej práce, úprava štylistiky či gramatiky alebo prezentácia k obhajobe práce je teraz na vás priveľa, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme a odbremeníme vás, aby ste si mohli počas prázdnin oddýchnuť a stráviť tieto dni inými aktivitami.