Nepodceňujte psychickú prípravu pred obhajobou diplomovej práce

Dokončenie posledných strán vašej práce môže byť doslova vykúpením, no ďalej nasleduje ešte jedna dôležitá časť – obhajoba diplomovej práce. Práve táto skúška je pre mnohých študentov strašiakom. Niet sa čomu čudovať, stáť pred komisiou a odpovedať na rôzne otázky z 50 až 70 normostranovej práce je stresujúce. 

Keďže už máte za sebou písanie a obhajobu bakalárskej práce, viete si predstaviť, čo vás čaká, takže máte výhodu a teraz môžete vychytať viac chýb. Pokiaľ patríte medzi trémistov, dajte si záležať na príprave, aby ste boli v akej-takej psychickej pohode.

Pozorne si svoju prácu prečítajte

Hlavným cieľom obhajoby diplomovej práce je presvedčiť komisiu o tom, že skutočne rozumiete problematike, ktorú ste si zvolili. Ak ste prácu dokončili skôr, pravdepodobne ste zabudli na určité dôležité body. Je teda nanajvýš vhodné si celú prácu znova prečítať a dostať sa do obrazu. Naštudujte si hlavne závery a ich uvedenie do praxe, prejdite si otázky a  pripravte si na ne odpovede, aby vás nič pri obhajobe nezaskočilo.

Prezentácia k obhajobe diplomovej práce 

Súčasťou obhajoby je úvodná prezentácia, ktorá zvyčajne trvá 15 až 20 minút. Zdá sa to ako dostatok času, avšak keď sa zacyklíte v určitej myšlienke, jej trvanie sa môže výrazne predĺžiť, a to nechcete. 

Nič nepodceňujte a venujte čas príprave powerpointovej prezentácie. Keď ju budete mať hotovú, doma si ju viackrát nahlas prejdite, vyzdvihnite hlavné myšlienky a čo je najdôležitejšie – zmerajte si čas

Takto budete v obraze o tom, či ste v stanovenom čase stihli povedať všetko dôležité. Odporúčame vám tiež, aby ste prezentáciu odprezentovali napríklad spolužiakom, obľúbenému pedagógovi alebo rodičom. Požiadajte ich o spätnú väzbu a na základe toho doplňte svoje medzery. Pomôže vám to zmierniť stres a pred skutočnou obhajobou získate sebadôveru. 

Príliš na seba netlačte

Je pochopiteľné, že svoju obhajobu nechcete pokaziť. Faktom je, že nikdy nebudete pripravení na 100 % a je to normálne. Nemáte vešteckú guľu na to, aby ste dopodrobna zistili, aké otázky vám bude komisia klásť. Obhajoba vašej diplomovej práce nemá byť o dokonalosti, ale o tom, ako sa viete vysporiadať s náročnými situáciami

Niektorí skúšajúci naschvál kladú otázky, na ktoré nebudete poznať odpoveď. Dôvodom je zvedavosť, alebo chcú vedieť, akým spôsobom premýšľate. Skúste sa vyhnúť strohej odpovedi neviem” a nahraďte ju niečím ako neviem, ale myslím, že by to mohlo byť takto…” Tým ukážete, že viete rozmýšľať ako akademik. 

Na záver vám odporúčame dobre sa vyspať, vyhnúť sa negatívnym správam, konzumácii alkoholu a všetkému, čo vám môže zobrať energiu a spôsobiť stres. Dovoľte si oddychovať a načerpať sily na takú dôležitú skúšku, akou je diplomová práca. Držíme palce! 

Pokiaľ potrebujete pomôcť s prácou, neváhajte nás osloviť. Máme dlhoročné skúsenosti s prípravou podkladov k záverečným prácam, gramatickou a štylistickou korektúrou, prípravou analýz, štatistík, prezentácií i prípravou odborných textov.