Dress code na štátnice pre študentov a študentky

Ako zvládnuť štátnice? Nuž, predštátnicových tipov na zvládanie stresu a zhonu okolo nich je naozaj veľa. Dnes načrieme z iného súdka. Okrem psychickej a najmä vedomostnej prípravy tiež treba brať ohľad na dress code. Štátnice patria spolu s maturitou k formálnym udalostiam, ktoré si zaslúžia decentné oblečenie. Poradíme vám, ktoré kúsky sú ideálne a ktorým by ste sa mali v tento výnimočný deň oblúkom vyhnúť. 

Prezentácia na obhajobu záverečnej práce by vám v pokrčenom tričku a rifliach neprešla

Pevne veríme, že mnohí z našich čitateľov majú jasno v tom, čo si môžu dovoliť a že v teplákoch by na štátnice nezavítali. Kritériá na to, čo si môžete obliecť do školy v bežný deň už nie sú také prísne ako pred 20 rokmi. Študenti v súčasnosti bežne nosia teplákové súpravy, ktoré vyzerajú naozaj štýlovo. No na štátnice budete musieť nazrieť do neprebádaných kútov šatníka a obliecť si niečo formálne. 

Prezentácia na obhajobu bakalárskej práce: takto sa na ňu oblečte

Pohodlie je základ. Ak by ste mali na sebe nepriedušné, tesné či naopak príliš voľné a zle padnúce oblečenie, mohlo by to ešte viac znásobiť nahromadený stres. Určité pravidlá platia pre slečny i pánov. Ženy by sa mali vyhnúť krátkej minisukni nad kolená, extravagantným vzorom, čipke, rozparkom či sieťovému materiálu, ktorý pôsobí vyzývavo. Krokom vedľa sú aj žiarivé či neónové farby. 

Čo sa týka vrchného dielu, odporúčame mať zakryté ramená a staviť na menšie výstrihy. Stávkou na istotu je jemná blúzka alebo košeľa v tlmených farbách a decentná sukňa. Do módy pre mladých sa opäť vrátili aj elegantné nohavicové kostýmy. Nič nepokazíte ani puzdrovými jednoduchými šatami. 

Držte sa jednoduchosti. Voľte skôr neutrálnejšie farby, ku ktorým zladíte minimalistické doplnky. Ani nad topánkami netreba dlho premýšľať. Klasické uzatvorené lodičky skvele doplnia váš štátnicový outfit.  V podobnej minimalistickej a striedmej nálade” by ste mali mať aj líčenie. Opäť platí, že menej je viac. Týka sa to aj parfumov. Odporúčame ľahšie sviežejšie vône. 

A čo muži? Tí to majú s výberom oblečenia jednoduchšie – biela košeľa, oblek, elegantné topánky a hotovo. Už je len na vás, či sa rozhodnete pre kravatu alebo motýlika. Ale pozor, smoking si na štátnice neobliekajte. Ten sa perfektne hodí na ples, ale pri tejto príležitosti by ste docielili faux pass. Obhajoba bakalárskej práce to nevyžaduje.

Ak patríte medzi študentov končiaceho ročníka, do štátnic vám ostáva ešte dosť času. Využite ho efektívne a prečítajte si aj naše ostatné články na blogu. Spracovali sme pre vás praktické rady, ako postupovať pri písaní bakalárskej práce, čomu sa vyvarovať a samozrejmosťou sú aj tipy na produktivitu.