Ako efektívne pracovať s podkladmi, aby ste sa z toho nezbláznili

O tom, ako písať bakalársku prácu, sme už toho popísali veľa, no táto téma je tak obsiahla, že je stále čo povedať. V tomto článku rozoberieme, ako efektívne pracovať s podkladmi, keďže veľa študentov sa v tom nevyzná a celkový ich proces je veľmi chaotický. 

Čo všetko patrí do podkladov?

Drvivá väčšina študentov by povinnú jazdu vo forme písania záverečnej práce najradšej preskočila. Venovať tomu toľko úsilia, času a nervov je naozaj stresujúce. Každý by si to rád uľahčil, preto hľadá rôzne chodníčky a skratky. 

Najskôr treba mať jasno v tom, čo všetko patrí do podkladov. Ide o: 

  • teoretické podklady
  • praktické podklady
  • formálne podklady
  • podklady na prezentáciu

Naštudujte si metodiku písania záverečných prác

Každá vysoká škola by ju mala mať vyvesenú na internetovej stránke. Dajte si záležať na tom, aby vám nič podstatné neušlo a aby ste jednotlivé časti nemuseli každú chvíľu opravovať. Sú to síce formality, ale bez nich to nejde.

Koľko zdrojov vlastne potrebujete?

Pri bakalárskej práci je nutné dodržať rozsah od 30 – 40 normostrán, v ktorom je teoretická a praktická časť. Odporúča sa použiť minimálne 15 – 20 knižných zdrojov a 5 – 10 internetových, časopisových či zborníkových zdrojov. Dôležité je nezanedbať ich analýzu aby sa nestalo, že si požičiate knihy a neskôr zistíte, že pri spracovaní vašej témy vám príliš nepomôžu. Nerobte všetko na vlastnú päsť a vždy sa poraďte so školiteľom.

Diplomová práca je o niečo rozsiahlejšia a zapotíte sa pri nej o čosi viac. Štandardný rozsah by mal byť okolo 50 – 70 normostrán, pričom by ste mali použiť približne 50 knižných a 20 doplnkových zdrojov

Tip: Pri štúdiu odbornej literatúry si nezabudnite zapísať dôležité citácie a parafrázy, aby ste vedeli, o čo sa môžete oprieť. Zároveň si poznačte ich bibliografické údaje, nech sa potom k tomu nemusíte dookola vracať. Ušetríte veľa času.

Nepodceňujte praktickú časť

Dobrá orientácia v nazbieraných zdrojoch nie je automaticky zárukou, že už máte vyhraté. Poctivý prístup si zachovajte aj pri praktickej časti. Či už sa rozhodnete pre dotazník, rozhovor, analýzu alebo anketu, nerobte to na poslednú chvíľu. Ako iste viete, každoročne sú facebookové skupiny a mailové schránky študentov zaplavené množstvom dotazníkov s prosbou o ich vyplnenie. 

Vedzte, že nie každý je ochotný prelúskať sa celým dotazníkom, preto si na to vyhraďte dlhšie časové obdobie, aby ste získali všetky dôležité informácie, ktoré musí kvalitná práca obsahovať. 

Kvalitná prezentácia

Prezentácia, ktorú použijete pred komisiou, by mala obsahovať tie najhodnotnejšie informácie z vašej práce. Zabudnite na omáčky, slovnú vatu a haldy textu. Hovorte k veci a pripravte si vaše výstupy, zistenia, grafy, ktoré komisiu najviac zaujímajú.

Nechajte si pomôcť

Uvedomujeme si, že veľa z vás má okrem štúdia aj prácu, rodinu a každodenné problémy. Veľakrát je náročné venovať sa škole na 100 %. Ak si chcete celý proces uľahčiť a chcete vedieť, ako rýchlo napísať diplomovku či bakalárku, môžete sa na nás obrátiť a my vám pomôžeme s vypracovaním kvalitných podkladov na mieru. Ak vás to zaujalo, tu sa o tom dozviete viac. V prípade potreby sa nám neváhajte ozvať! 🙂