Top 5 lifehackov na zvýšenie produktivity v roku 2023 pre študentov

V každodennom živote študenta je neustále niečo, čo treba zvládnuť: úlohy, projektové práce, skúšky, záverečné práce. A ešte vám aj hovoria, aby ste si našli čas na socializáciu a odpočinok. Alebo že mladosť je krásna a pravé povinnosti prídu až po vysokej škole. Iste, mnohým z vás pri týchto múdrych” slovách začne šklbať okom. Vieme, čo vysokoškolské štúdium so sebou prináša a poznáme tiež výborné tipy na zvýšenie produktivity. 

Plánujte, naučte sa povedať nie, robte si prestávky, začnite meditovať…to sa dočítate na každej druhej stránke a odporúčame to aj my. Áno, sú to možno otrepané tipy, ale keď si ich skutočne vezmete k srdcu a vytvoríte si návyk, verte že budú fungovať. 

No vieme, že vidíte to na každom kroku a chcelo by to niečo nové. Existujú aj iné lifehacky, o ktorých ste možno doposiaľ nepočuli. 

1. Pustite si hudbu, ale nie takú hocijakú

Je dokázané, že hudba pomáha zvýšiť produktivitu. Na lyrické skvosty vášho obľúbeného interpreta však radšej zabudnite, pretože to bude mať skôr opačný efekt. Vytvorte si playlist s relaxačnou, meditačnou či klasickou hudbou. 

Alebo stačí, ak do Youtube napíšete relaxing music for productivity” a hneď sa vám zobrazia niekoľkohodinové verzie, pri ktorých môžete veselo študovať. Nájdite si štýl, ktorý navodzuje pokoj, no tie chytľavé letné hity si nechajte na večer, lebo by ste sa sústredili na text, nie na prácu.

2. Upracte si priestor

Hovorí sa, že uprataný pracovný priestor zlepšuje sústredenosť a udržiava produktivitu, ale to nie je hlavný dôvod, prečo sme tento bod zaradili do nášho zoznamu.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí po veľkom veľkom upratovaní cítia úžasný pocit potešenia, úľavy, katarzie a pokoj na duši…pochopíte. Cítite sa ako nový človek. Tak si pred učením na štátnice, či písaním bakalárskej alebo diplomovej práce doprajte psychohygienu a uvidíte, že produktivita bude stúpať. 

3. Hneď zrána si zacvičte

Je to podobné, ako s upratovaním. Ak neradi cvičíte, tento bod vynechajte. Pri generálnom upratovaní bytu sa zapotíte až až a netreba na to ani 30 klikov. 

Ale teraz vážne. Cvičenie pred prácou skutočne zvyšuje energiu 

A nielen to…

…zlepšuje funkciu mozgu, udrží vás v strehu na dlhšiu dobu a naučí vás pokračovať aj cez nepohodlie. 

Ak dokážete pokračovať, keď vás bolí telo a bojujete o ďalší nádych, ten nepríjemný e-mail od školiteľa bakalárky vám v porovnaní s tým bude pripadať ako najmenší problém na svete. Cvičenie je nástroj, ktorý si osvojila väčšina úspešných ľudí práve z tohto dôvodu. 

4. Využite silu vône

Nie, nemyslíme tým voňavku, ktorá ohúri vyučujúcich. Arómy môžu výrazne pomôcť zlepšiť vašu produktivitu. Majú schopnosť ovplyvňovať mozgovú aktivitu i koncentráciu. Zaobstarajte si aróma difuzér a podporte šedú kôru citrónovou alebo levanduľovou vôňou. 

5. Zrušte odber všetkých automatických mailov

Je vaša mailová schránka stále preplnená rôznymi newslettrami z e-shopov, u ktorých ste pred piatimi rokmi chceli získať 15 % zľavu výmenou za váš mail? Odhláste sa z odberu. 

V danom e-maili sa dostaňte až nadol a uvidíte tlačidlo ZRUŠIŤ ODBER. Udrží vašu schránku čistú a budete mať o jedno dráždivé rozptýlenie menej. Písanie bakalárskych a diplomových prác nebude tak bolestivé.