Pri písaní každej diplomovej práce je návšteva knižnice nutnou súčasťou jej prípravy. Nájsť niekoľko desiatok zdrojov, ktoré sa k práci vyžadujú, nájde málokto doma a z hlavy sa diplomovka napísať nedá. Knižnice však môžu byť veľmi nápomocným partnerom pri samotnej príprave práce aj podkladov.

Využite elektronický katalóg

Pri vedeckej práci sú knižnice stále skvelým zdrojom kníh, ktoré budete využívať. Ak ste sa dostali do bodu, že máte zúženú tému a presne viete, čomu sa chcete venovať, je na čase získať literatúru. To je ideálne prostredníctvom katalógov knižníc. Dnes je už veľa systémov digitalizovaných. V jednotlivých knižniciach viete cez internet vyhľadávať knihy podľa:
– autora
– názvu
– témy
– roku vydania
– ľubovoľného poľa   

Ak je kniha voľná, môžete si ju okamžite aj požičať, rezervovať alebo ak voľná nie je, vyžiadať si ju do poradia po jej vrátení. Veľmi dobrým smerovačom na knižnice je Portál ku katalógom a zbierkam slovenských knižníc. Avšak už každá knižnica umožňuje v nejakej miere vyhľadávanie titulov bez toho, aby bolo potrebné sa presúvať regálmi.

Knižnicu navštívte

Nie vždy je internet jedinou možnosťou, ako sa dostať k dobrej literatúre súvisiacou s vami vybranou témou. V knižniciach majú totiž literatúru zoradenú tematicky. Preto sa môžete vybrať na pobočku osobne a pozrieť si dostupné knihy, prelistovať a zistíte, že možno objavíte aj zaujímavé a cenné knihy, ktoré by ste k téme inak nepriradili.

Poraďte sa s knihovníčkou

Vy píšete svoju prvú diplomovú prácu, ale verte, že knihovníčka, ktorá už pár rokov pracuje v knižnici, pozná študentov, ktorí hľadajú zdroje pre svoje diplomové práce. Zo skúsenosti vie často aj poradiť, aké knihy si vybrali iní študenti, prípadne vám odporučí aj novinky, ktoré sa do knižnice dostali.

Knižnice s diplomovými prácami

Súčasťou knižníc univerzít a vysokých škôl nie sú len knihy, ale aj diplomové práce študentov. Tu je vhodné prejsť si aj diplomové práce k vašej téme alebo príbuznej. Nie preto, aby ste čerpali z ich obsahu, ale kvôli zdrojom. Ak ste na zdrojovej plytčine, práve mnoho kníh použitých v inej diplomovej práci môže byť odrazovým mostíkom, ktorým smerom sa vydať. Vyskúšajte.

Elektronické knihy priamo do mobilov

S čoraz väčším rozšírením digitalizácie a elektronických kníh mnohé knižnice už sprostredkujú aj možnosť požičať si elektronické knihy či už do čítačky alebo mobilu. Máte tak knihu dostupnú okamžite a nemusíte napríklad po ňu cestovať. Je to výhoda, ktorá je v súčasnosti síce na svojom začiatku, ale čoraz viac sa dostáva do popredia.

Skúste sa spoľahnúť na podklady

Ak nemáte čas na návštevu knižníc alebo ani na listovanie v katalógoch, vyhľadávanie a čítanie zdrojov, existuje možnosť požiadať o pomoc s prípravou podkladov. Vďaka tomu dostanete nielen zoznam literatúry a rešerše, ale aj pripravené výpisky, citácie, všetko upravené pre potreby napísania diplomovej práce. Takéto podklady ocení každý, komu je pomoc knižnice pri príprave málo, alebo nemá na jej využívanie dostatok času.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú emailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu