Ako si neskomplikovať písanie záverečnej práce?

Samotné napísanie niekoľkých desiatok strán odborného textu, nie je jednoduchá záležitosť. Pritom mnoho študentov si túto činnosť skomplikuje, aj keď by nemuseli. Čo sú najčastejšie komplikácie a ako sa im vyhnúť?

Skontrolujte si gramatiku

Je veľmi dôležitá. Pretože pekné myšlienky je nutné aj pekne podať. Nie každý je na gramatiku expert, pokojne si nechajte gramatiku profesionálne skontrolovať. Ďalšou vecou je výskyt zdvojených medzier. Tie sa veľmi ťažko odhaľujú a pritom v tlačenej práci nevyzerajú dobre. Vhodnou pomôckou je spustiť v textovom dokumente vyhľadávanie (Ctrl + f), ale namiesto slova zadáte dve medzery. Vyhľadá vám rýchlo a jednoducho zdvojenú medzeru. 

Zálohujte si prácu

Nie je nič horšie, ako spoľahnúť sa na svoj počítač. Už mnohí študenti doplatili na situáciu, kedy im počítač vypovedal poslušnosť pred dopísaním práce. Žiaľ, žiadna škola nepočká s termínom odovzdania záverečnej práce, ak sa vám pokazí počítač. Záloha na USB by preto mala byť samozrejmosťou. Rovnako môžete svoju prácu zálohovať rýchlo a jednoducho v cloude. Prípadne ju písať v zdieľanom dokumente. Takto bude súbor nielen automaticky zálohovaný, ale napríklad prístupný aj v tlačiarni, školiteľovi, alebo niekomu, kto vám s prácou pomáha. 

Spravte si osnovu

Máte tému, máte knihy a začínate písať. Problém je, že nemáte osnovu práce. Je veľmi dôležitá. Pretože bez dobre pripravenej osnovy môžete mať tendenciu sa v texte opakovať a práca môže pôsobiť nesúrodo. Základná štruktúra je ako vodiace lanko, ktoré vás prevedie celou prácou.

Pripravte sa na obhajobu

Napísať prácu je skvelé, ale vy ju potrebujete pred komisiou aj odprezentovať a obhájiť. Často sa stane, že študenti nedávajú na prezentáciu dôraz. Pritom je možné využiť podporu pri príprave prezentácie. Nechať si poradiť, alebo vypracovať zaujímavú prezentáciu, vrátane odpovedí na oponentské posudky. Ak nie ste človek, ktorý má s prezentáciou skúsenosti, je to lepšia voľba, ako kvalitnú prácu zabiť nekvalitnou prezentáciou.

Vyhnite sa časovej tiesni

Napísanie záverečnej práce je náročná úloha hlavne na čas. Pretože to rozhodne nie je ako napísať krátku trojstranovú školskú prácu. Preto ak si nedáte dostatočnú časovú rezervu, príprava práca sa vám značne skomplikuje. Na druhej strane ak zistíte, že ste v časovom strese, je vždy lepšie nechať si pomôcť s písaním práce, prípravou podkladov, úpravou práce alebo pomocou pri praktickej časti a prezentácii. Najhoršie totiž je písať prácu v strese.