Aké viazanie vybrať pre vašu záverečnú prácu?

pisanie pri zaverecnej praci

Tak, konečne máte za sebou poslednú kontrolu záverečnej práce. Po niekoľkomesačnej tvrdej práci však ešte nie je koniec. Hotová bakalárka alebo diplomovka si zaslúži vyzerať čo najlepšie. Aby pôsobila reprezentatívne, vyberte jej správny typ viazania. Aké máte možnosti? 

Typy väzby pre školské práce

Azda najpoužívanejším typom je lepená väzba s tvrdými doskami. Nezaostáva však ani hrebeňová, špirálová či mäkká väzba. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, ktoré by ste mali pri rozhodovaní zvážiť. Po čom siahnuť v prípade záverečnej práce?

Doplnkové väzby nie

Počas štúdia na vysokej škole píšu študenti niekoľko druhov prác – semestrálne, seminárne či ročníkové práce. V týchto prípadoch stačí na zviazanie použiť doplnkovú väzbu, ako je napríklad:

  • mäkká väzba,
  • hrebeňová väzba,
  • drôtená väzba.

Tieto väzby však nie sú vhodné na viazanie záverečných prác. Nepôsobia reprezentatívne  a majú rad nevýhod. Neposkytujú adekvátnu ochranu proti poškodeniu, opotrebovaniu či pokrčeniu. Fakulty ich používanie na viazanie záverečných prác nepovoľujú. 

Knižná väzba

Záverečné práce si zaslúžia prezentáciu na vysokej úrovni, ktorú poskytuje knižná väzba (alebo V8). Je kvalitná, má dlhú životnosť a spoľahlivo odoláva mechanickému poškodeniu. Tento typ väzby sa používa najčastejšie na Slovensku i v iných európskych krajinách. Knižná väzba je u nás povinná pri všetkých záverečných prácach. 

Vhodná farba a obal

Možností máte niekoľko, no medzi najpoužívanejšie farby patria modrá a bordová. Pôsobia elegantne, seriózne, no vedľa nešliapnete ani pri výbere tmavozelenej, čiernej alebo hnedej. Aktuálne sú trendom svetlé farby – biela, krémová či bledo modrá. 

Pamätajte, že o type viazania sa treba poradiť so školiteľom a riadiť sa smernicami vašej fakulty. Aby sa nestalo, že investujete do drahého viazania a nakoniec zistíte, že ste si vybrali nesprávne.  Čo sa týka materiálu, môžete si vybrať textil či kožu. 

Nielen výber väzby, ale aj písanie prác vie poriadne potrápiť. Chcete si to zjednodušiť? Kontaktujte nás a pomôžeme vám s tvorbou podkladov pre bakalársku, diplomovú, rigoróznu či inú prácu!