6 tipov, ako sa naučiť lepšie písať

Ako písať diplomovú prácu, ak nemáte dobrú slovnú zásobu a tvorba každej vety je pre vás doslova utrpením? Nuž, nevieme síce, čo študujete, no ak budete schopní písať dobré texty, určite to vo svojom živote využijete nejedenkrát. 

Ak sa napríklad vrhnete do podnikania a založíte si web, budete vedieť, ako písať blog a čitateľom prinášať hodnotný obsah. Vďaka tomu môžete zo začiatku ušetriť na práci profesionálneho copywritera. Na vysokej škole sa tých prác píše skutočne veľa, preto nie je na škodu vylepšiť vaše písacie schopnosti. Uľahčí vám to život, to nám verte. 

Píšte každý deň

Kde začať? To je otázka! Najlepším spôsobom, ako zlepšiť svoje písanie, je (pochopiteľne) písať. Tréning robí majstra. Nemusíte si hneď zakladať blog a zbytočne sa trápiť. Postačí aj to, ak si budete viesť denník a každé ráno doň zapisovať vaše myšlienky, priania, otázky,... Skrátka čokoľvek. 

Tento skill sa vám zlepší aj pri odpovedaní na e-maily od vyučujúcich, zdieľaní obsahu na súkromné sociálne siete a podobne. A hlavne – píšte vedome. Všímajte si, ako skladáte vety, či používate čiarky a hlavne si texty po sebe prečítajte. Pokojne aj niekoľkokrát. 

Čítajte, čítajte a ešte raz čítajte

Nezáleží na tom, či ide o čítanie kníh, e-bookov, novín, časopisov alebo blogov. Je to jednoduché. Vďaka pravidelnému (ideálne každodennému) čítaniu zistíte, ako píšu ostatní ľudia a naučíte sa vnímať každého autora inak. 

Na prvý pohľad sa vám na jednotlivých textoch nemusí zdať nič originálne, no po čase si medzi nimi všimnete isté rozdiely a v slovách, ktoré píšu, spozorujete ich osobnosť. K niektorým budete mať bližšie, k iným zase menej, no na základe ich jedinečného štýlu budete časom schopní zadefinovať aj ten váš. 

Buďte struční

Pri písaní vysokoškolskej práce, blogu, článku či e-mailu sa naučte byť struční. Tí, ktorí ešte len začínajú písať, majú vo zvyku písať krkolomné vety, používať slovnú vatu a zbytočne text komplikovať, až nedáva žiadny zmysel. 

Riaďte sa pravidlom: menej je viac. Udržujte vety krátke a vzdušné. Vyvarujte sa častému používaniu výplňových slov: veľmi, naozaj, len, skutočne, rozhodne a pod. Občas môžete, ale dajte si na to pozor. Vo vysokej miere to nepôsobí dobre. 

Nepodceňujte dôležitosť úprav

Napriek tomu, že úpravy patria k písaniu, veľa študentov a autorov ich podceňuje. Je to škoda, pretože takýmto spôsobom sa dobrý obsah v podstate môže zahodiť do koša. Chyby vo vašom texte odvedú pozornosť od dôležitej myšlienky, o ktorú sa s čitateľmi túžite podeliť. 

Taktiež vám to uberie na dôveryhodnosti. Ľudský mozog počas procesu písania a prvej kontroly zvykne prehliadnuť malé chyby, takže odporúčame prečítať si po sebe text viackrát. A nahlas. 

Vyjadrujte sa jasne

Nie je nič horšie, ako čítať text, ktorý „chodí okolo horúcej kaše” a nejde priamo k veci. Zamyslite sa nad tým, aké posolstvo chcete svojimi slovami predať ďalej a čo by si mal čitateľ z neho odniesť. 

Dajte si záležať na tom, aby sa v texte nestratil a aby bola hlavná myšlienka jasná už od začiatku. V opačnom prípade prestane čítať už v samotnom úvode. Na čo by predsa strácal čas niečím, čo nedáva zmysel?

Požiadajte o feedback

Chcete zistiť, na čom treba zapracovať? Požiadajte niekoho skúsenejšieho, aby vám poskytol spätnú väzbu. Môžete sa obrátiť na priateľa, rodiča, vyučujúceho alebo aj nášho profesionálneho korektora. Nezabudnite mu však jasne povedať, na čo by sa mal zamerať – štylistiku, gramatiku, obsahovú stránku, presvedčivosť argumentov alebo všetko v jednom. 

Písanie je krásna vec, s entuziazmom a vytrvalosťou sa naučí písať každý. Ak vás chytí za srdce, časom môžete zvážiť aj online kurz, kde si svoje schopnosti môžete vyšperkovať do dokonalosti.