Poruchy koncentrácie už dnes nie sú ničím výnimočným. Napriek tomu ich však netreba brať na ľahkú váhu a aj keď žijeme v uponáhľanej dobe, je dobré vedieť, že to nie je v poriadku a treba to riešiť. Ak si chcete zlepšiť koncentráciu, mali by ste sa zbaviť zaužívaných zlozvykov, ktoré ju narúšajú.
Typické príznaky poruchy koncentrácie
- mozgová hmla
- nepokoj, nervozita
- neschopnosť vykonávať bežné úlohy
- problém spomenúť si na veci, ktoré sa stali nedávno
- ťažkosti s rozhodovaním
- nedostatok energie
- chyby z nepozornosti
- zabúdanie na dôležité stretnutia a termíny
- neschopnosť dokončiť úlohy včas
Panika, stres a napätie sú bežnou súčasťou vášho života
Poznáte to, pre sebou máte niekoľko úloh, ktoré musíte splniť do konca týždňa. Hovoríte si, že to zvládnete ľavou zadnou, avšak počas práce ste presvedčení o úplnom opaku – nemôžete sa sústrediť a prokrastinujete. Neustále vašu pozornosť odvracajú rušivé elementy a vy im (z časti nechcene) venujete pozornosť, produktivita práce klesá a nakoniec nič nestíhate.
Viete, že vás tlačia blížiace sa termíny, no v konkrétnej situácii to nestačí na to, aby ste sa pripútali a začali sústredene pracovať. Zároveň ste v neustálom strese a nedokážete sa upokojiť. Takto to ale nemôže ísť do nekonečna.
Existuje veľa príčin, prečo sa ľudia nedokážu sústrediť – od banálnych zlozvykov až po problémy s hormónmi, nedostatok vitamínov či psychické poruchy (ADHD, generalizovaná úzkostná porucha). Čo však môžete ovplyvniť sami?
Multitasking
Pre zlepšenie koncentrácie a produktivity by ste sa mali vzdať multitaskingu. Ten nemusí byť vždy zlý, ale ak cítite, že vaša pozornosť stagnuje, ide o jasný znak, že na pleciach toho máte veľa. Pri práci pod tlakom dochádza k uvoľneniu adrenalínu, takže je náročné sústrediť sa a podať požadovaný výkon.
Keďže sú ľudia prirodzene zvyknutí na multitasking, je pre nich náročné sústrediť sa len na jednu činnosť. Ideálne je začať tým, že si vytvoríte okolo seba prostredie, ktoré pomôže tomu, aby ste sa mohli koncentrovať. Zatvorte kartu s e-mailovou schránkou, telefón odložte do inej miestnosti a ak je okolo vás hluk, dajte si na uši slúchadlá a zapnite si relaxačnú hudbu. Ďalej je potrebné stanoviť si tri hlavné priority na daný deň. Krátky zoznam majte pred očami – to by vám malo pomôcť, aby ste sa nenechali rozptýliť. Nakoniec je vhodné vytvoriť si denný harmonogram. Pri štúdiu či práci, vám môže pomôcť time manažment metóda Pomodoro.
Ponocovanie
Typickým dôvodom zníženia koncentrácie je únava. Ak pri stole zívate, nemôžete triezvo rozmýšľať, máte pocit, že na chrbte máte obrovský balvan a rozmýšľate nad treťou šálkou kávy, ste unavení a potrebujete oddych. Je to tak normálna vec, no ľudia a najmä študenti často podceňujú oddych. Viete, že k študentskému životu patrí zábava, ponocovanie či alkohol, no ak vám to citeľne zasahuje do každodenného fungovania, je čas na istý čas vypnúť a dopriať si relax a reset.
Ďalším skvelým tipom je ísť na čerstvý vzduch, ktorý osvieži myseľ. Krátka prechádzka vo vás rozprúdi krv, prirodzené svetlo vás preberie. Ak máte izbu, z ktorej pracujete počas dňa bez slnka, to je ďalší dôvod, prečo sa cítite unavene a nekoncentrovane. Pobyt vonku na slnku je pre duševnú pohodu veľmi dôležitý.
Ďalšie dôvody, prečo máte problémy s koncentráciou
- nadmerné premýšľanie a analyzovanie minulosti či budúcnosti
- zlé plánovanie úloh a času
- nedostatok aktívneho pohybu
- práca/štúdium v chaotickom prostredí
- zlá životospráva, slabý pitný režim
- veľa stresu
- neidentifikovali ste konkrétny problém