Aké sú výhody a nevýhody externého štúdia na vysokej škole?

studenti na prednaske externeho studia

Nie každý má možnosť chodiť na prednášky a semináre. Každá vysoká škola má, čo sa týka externého štúdia, nastavenú inú formu vzdelávania. Študenti napríklad dochádzajú na prednášky cez víkendy alebo im vyučujúci zasielajú študijné materiály online. Aké výhody a nevýhody má externé štúdium? 

Výhody externého štúdia

Väčšia flexibilita

Externý študent teda nie je fixovaný na žiadne miesto. Stačí mu pripojenie na internet a môže sa venovať škole odkiaľkoľvek. Či je na nočnej, na dovolenke alebo má voľno. Skúšky potom prebiehajú prezenčne alebo formou online testu. Každý vyučujúci má svoj zaužívaný spôsob. Čo však nie je možné zorganizovať online, je obhajoba diplomovej práce.  

Možnosť pracovať na trvalý pracovný úväzok

Samozrejme, možnosťou je aj brigáda popri dennom štúdiu, no nie každý odbor to dovoľuje. Medicína, právo či technické odbory vyžadujú veľa času a študenti častokrát nestíhajú vstrebávať všetky informácie a po škole pracovať. Ale čo financie? Spoliehať sa na rodičov nie je vždy cesta. Práve z tohto dôvodu je voľbou externé štúdium – študent môže mať trvalý pracovný pomer a popri tom sa vzdelávať. 

Komfort

Pre mnohých pracujúcich ľudí je návrat do školských lavíc nočnou morou. Vstávať skoro ráno na prednášky, cestovať na internát s ťažkým kufrom a tolerovať divoký život mladších spolužiakov môže byť náročné. Disciplinovaný a motivovaný študent má vďaka externému štúdiu viac pokoja, súkromia a času na plnohodnotné učenie vlastným tempom. 

Žiadne dochádzanie

Externé štúdium je skvelé v tom, že nemusíte cestovať hore-dole. Ušetríte peniaze za dopravu a tiež čas. V tejto dobe je to veľmi žiadané, nakoľko vlaková doprava na Slovensku zlyháva až podozrivo často a mnohým študentom sa tak rúca celý harmonogram. Opäť vás však neminie prezentácia k obhajobe diplomovej práce. 

Nevýhody externého štúdia

Nedostatok socializácie

Denné štúdium ponúka mladým ľuďom príležitosť spoznať nové tváre a nadviazať nové priateľstvá. Externé štúdium je menej osobné. Na druhú stranu, mnohí si tento spôsob pochvaľujú a vyhovuje im, že nemajú okolo seba veľa rušivých elementov. 

Rozptyľovanie sa

Bez priamej interakcie s vyučujúcimi a spolužiakmi je ťažšie ostať disciplinovaný a poctivo sa venovať štúdiu. V kolektíve ľudí to ide veľakrát jednoduchšie, ako keď je na to človek sám. V prípade externého štúdia vám veľakrát ostane len sebamotivácia a pevná vôľa.

Musíte platiť za školu

Popri práci, starostlivosti o rodinu a celkovej vyťaženosti musíte za štúdium ešte aj zaplatiť. Školné za jeden semester sa pohybuje v stovkách až tisíckach eur. Pokiaľ máte slušný plat, dá sa to zvládať, no spojenie práce a školy je veľakrát o odriekaní si mnohých vecí. Na konci to ale stojí za to. 

Začali ste externe študovať? Môžete sa cítiť stratene v tom, ako skĺbiť pracovný život so študentským, ako sa píše bakalárska práca a na čo všetko sa musíte pripraviť. Ak potrebujete pomôcť s tvorbou podkladov k vašim seminárnej, semestrálnej či záverečnej práci, neváhajte sa nám ozvať. Radi vám pomôžeme.